PREP TENNIS

Photo by Isaiah J. Downing

GIRLS’ TENNIS

4A State Tournament

At Pueblo City Park: Cheyenne Mountain, the reigning and nine-time 4A defending girls’ tennis champion, placed six of its seven entries into Friday’s semifinals but trailed Niwot by three points following the first day of action.

Semifinal action is set to begin at 9 a.m., and playback matches will start immediately afterward.

Top singles players Morgan Hall and Cory Patton Lossner cruised through their first two matches at Nos. 1 and 2, respectively, while No. 3 Arianna Arenson rallied from a set down to win her quarterfinal match.

The Indians’ Nos. 1, 2 and 4 doubles teams also won twice Thursday.

Palmer Ridge ended the first day in third in the team standings with nine points, led by the No. 2 doubles team of Paiton Rigue and Tessa Rothwell and Kate Douglas and Tess Kelly at No. 4. Both advanced to the semifinals.

Lewis-Palmer sophomore Austynn Crocker bounced back following a first-set loss to Kyra Rothwell of Palmer Ridge to score a three-set victory and later cruised past Sydney Smith of Discovery Canyon to reach the semifinals at No. 2 singles.

Other Pikes Peak region athletes who won twice Thursday included Emma Gaydos (No. 3 singles, Lewis-Palmer); Samantha Cordasco and Kate Danis (No. 3 doubles, Air Academy); and Karinne Bratkowsky and Ria Paradkar (No. 4 doubles, Discovery Canyon).

3A State Tournament

At Greeley: Freshman Jules Thompson of Colorado Springs School won both of her matches to advance to the semifinals.

She’ll meet Mae Thorp of Steamboat Springs at 9 a.m. Friday.

The Kodiaks also got a victory from Kate Griffin at No. 2 singles, who later lost her quarterfinal match in three sets.

The Vanguard School claimed three first-round victories at No. 3 singles (Tacey Davis) and Nos. 1 and 2 doubles (Erin Dornan/Mia Jackson and Caolinn Mullaney/Tswana Caine) but were unable to win their next matches.

5A State Tournament

At Gates Tennis Center: Doherty’s Lacey Allor and Alicia Straub claimed a straight-set victory in the first round at No. 3 doubles before falling in the quarterfinals.

BOYS’ SWIMMING

PPAC Championships

At Cheyenne Mountain: Air Academy’s Griffin Ayotte and Tommy Rauchut of Discovery Canyon had top times in two events each during preliminaries of the Pikes Peak Athletic Conference championship meet.

Ayotte ranked first in the 200-yard individual medley (2:01.78) and 100 freestyle (48.70), while Rauchut had the fastest time in the 50 free (22.76) and 100 butterfly (54.59).

Host Cheyenne Mountain took first in the 200 medley and 400 freestyle relay races and had top individual times turned in by Kyle Leach (200 freestyle, 1:47.97),

Christian Moden (100 backstroke, 54.26) and Gabe Grauvogel (100 breaststroke, 1:02.57).

Discovery Canyon also had a top time recorded by Braden Whitmarsh in the 500 free (5:01.25), while Air Academy had the day’s fastest 200 freestyle relay.

Action concludes Friday at Cheyenne Mountain. Diving preliminaries start at 2:15, with all finals set to begin at 4 p.m.

TRACK AND FIELD

4A/5A CSML Meet

At Garry Berry Stadium: Reigning 4A girls' state shot put champion Shaelynn Williams of Mesa Ridge took top honors in her signature event Thursday to highlight first-day action at the 4A/5A Colorado Springs Metro League meet.

Williams recorded a throw of 37 feet, 6 inches, besting Emily Arseneau of Woodland Park (36-10) among 4A competition.

Doherty turned in a pair of individual 5A champs as Mikayla Cox won the 3,200-meter run and Jordan Thomas claimed the top spot in the shot put.

Other girls’ champs in early action Thursday included Coronado (5A 800 sprint relay); Pine Creek (5A 3,200 relay); TCA (4A 3,200 relay); RaeAnn Queener (TCA, 4A 100 hurdles); Alexandria Burns (Sierra, 4A triple jump); Aliyah George (Liberty, 5A 400); Kiana Jackson (Fountain-Fort Carson, 5A triple jump); Harrison (4A 800 relay); and Emily Ellis (Rampart, 5A high jump).

In the boys’ division, F-FC's Jalen Lyon, who finished a close second in the 400 meters at last spring’s 5A state meet, hit the finish line more than two seconds ahead of his closest competitor as the senior seeks to end his prep career on the podium’s top step next weekend in Lakewood.

In other finals, Rampart’s Sadio Fenner claimed the title in the 5A 3,200 race, while Brendan Young (Canon City, 4A long jump); Widefield (4A 3,200 relay); Pine Creek (5A 3,200 relay); and Sierra (4A 800 relay) came away with first-day triumphs.

The meet concludes Saturday at Garry Berry.

comments powered by Disqus